Vnitřní hemeroidy

Jak již název sám napovídá, vnitřní hemeroidy se nacházejí uvnitř konečníku, v oblasti tkáně s bohatým prokrvením, a proto nejsou patrné na pohled. Rozpoznáme je často až když se objeví krev při stolici. Co je jejich příčinou a jak je vyléčíme?

Příznaky vnitřních hemoroidů

Může vás překvapit, že příznakem těchto hemeroidů nebývá bolest. Vnitřní sliznice konečníku nad Linea pectinata totiž není protkána citlivými nervy, a proto bolest v počátečním stadiu není ukazatelem těchto obtíží, na rozdíl od hemeroidů vnějších.

Vnitřní hemeroidy konečník

Vnitřní hemeroidy konečník

Zdroj: Lidské tělo, Gemini, 1991.

Existují především dva ukazatele výskytu vnitřních hemeroidů:

  • krev ve stolici či na toaletním papíře;
  • svědění a pálení, které je :příznakem hemeroidů: může být způsobeno zánětem, anebo zvýšenou produkcí hlenu, způsobenou podrážděním.

Cítit může být i výrůstek uvnitř konečníku.

Pokud se vyskytne bolest, může jít také o řitní trhlinu (neboli anální fisuru) anebo o stav, kdy se žilní hemeroidální uzel ucpe krevní sraženinou a vznikne trombóza. Tímto se hemeroidy stávají akutní a bolestivou obtíží, která se neprodleně musí řešit s pomocí lékaře.

Vyhřezlý vnitřní hemoroid

Vnitřní hemoroid započne jako zvětšená žíla, malý uzlík nalitý krví na sliznici konečníku. Může však progradovat a postupným tlakem při stolici a zejména při zácpě se stlačuje směrem dolů a neustále narůstá až vyhřezne až na povrch.

Vyhřezlý hemeroid může být zaměněn s vnějším, avšak ten první lze zpočátku zatlačit zpět. V posledním, IV. stádiu, již vyhřezlý hemeroid zůstává na povrchu permanentně. Pokud jsou hemeroidy výrazně zvětšené a vyhřeznou ven, může dojít k jejich uskřinutí u povrchu. Je to extrémní a bolestivý stav, který se musí neprodleně odstranit operativním zákrokem.

Léčba vnitřních hemeroidů

Vnitřní hemeroidy

Vnitřní hemeroidy

Zdroj: Lidské tělo, Gemini, 1991.

Pokud máme diagnostikovány vnitřní hemeroidy, první věc, kterou musíme udělat je zabránit jejich neustálému každodennímu dráždění. Musíme se tedy snažit zajistit pravidelné vyprazdňování a měkkou a vlhkou stolici, která nebude dráždit vnitřní sliznici a tím zvětšovat hemeroidy.

Jak toho docílit:

  • Pokud pocítíte potřebu, s vyprázdněním neotálejte;
  • Neseďte dlouho na záchodě, protože tlak na konečník působí zvětšení hemeroidů. Místo toho se pokuste změnou stravy a životního stylu zácpy zbavit a chodit pravidelně jednou denně na záchod;
  • Pijte dostatečné množství tekutin;
  • Jezte hodně stravy s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo). Jako doplněk stravy vám v tom může posloužit i rozpustná vláknina;
  • Vyhněte se pálivým pokrmům, ale také kouření a alkoholu;
  • Pravidelným režimem, relaxací či jógou se pokuste odstranit psychické příčiny zácpy;
  • Cvičením prokrvujte organismus a zpevňujte pánevní dno. Pomůžete tím rozproudit krev a vyprázdnit krevní městky;
  • dbejte zvýšené hygieny, po stolici se oplachujte vodou či používejte neparfémovaný vlhčený toaletní papír. Noste pouze bavlněné prádlo.
Další rady pro domácí léčbu naleznete v článku o léčbě hemeroidů.

Diagnostika hemeroidů

Jelikož vnitřní hemeroidy nejsou patrné pouhým okem, ale nacházejí se uvnitř těla, je zapotřebí profesionálního lékařského vyšetření k jejich přesné diagnostice. Hemeroidy jsou velmi rozšířeným problémem. Podobné příznaky jako ony však mají ovšem i další neduhy trávicího ústrojí, a proto je třeba prohlídky u lékaře, který potvrdí existenci hemeroidů a vyloučí jiná onemocnění.

Lékař provádí vyšetření buď pohmatem anebo pohledem pomocí rektoskopu. Vyšetření není příjemné, ale netrvá dlouho. Odměnou vám bude především klid na duši a pomoc s léčbou.

Nemusíte se bát, že vás lékař ihned pošle na operaci. Operace hemeroidů se využívá jako poslední prostředek, když jiná léčba nepomáhá a hemeroidy jsou již v posledním stadiu. Čím dříve na vyšetření půjdete, tím dříve se hemeroidů zbavíte.

Add Comment