Vnější neboli externí hemeroidy se nacházejí u vchodu do konečníku, pod kůží protkanou citlivými nervy. Proto jsou nepříjemným problémem, který je velmi rozšířený a jeho výskyt narůstá s věkem. Existuje mnoho léčebných prostředků, z nichž zásadní význam má vhodná strava. Jakou stravu zvolit a jak vnější hemeroidy rozpoznáme?
Vzhled a příznaky externích hemeroidů
Vnější hemeroidy vypadají jako nateklé bouličky tvořené tkání kolem řitního otvoru. Protože se nacházejí pod Linea Pectinata, vyrůstají z citlivé sliznice hustě protkané nervy a proto způsobují bolest. Mohou být skryty i uvnitř konečníku, avšak zpravidla jsou na povrchu a proto je nejlépe rozpoznáte podle fotek hemeroidů.
Příznakem je na rozdíl od vnitřních hemeroidů bolest a především nateklá tkáň. Při podráždění a nešetrném tření papírem mohou začít i krvácet. V důsledku nedostatečné hygieny se také mohou zanítit a svědět.
V případě, že se vnější hemeroid ucpe krevní sraženinou, stává se trombotickým a extrémně bolestivým. Krev nemůže volně protékat a proto hemeroid natéká a fialoví. V takovém případě není možné otálet s návštěvou lékaře, který jako jediný může určit nejrychlejší a nejúčinnější způsob léčby.
Příčiny vnějších hemeroidů

Vnější hemeroidy příčiny
Příčiny hemeroidů jsou jak u vnějších tak vnitřních shodné:
- zvýšený tlak na vnější hemoroidální žíly při stolici;
- častý je výskyt hemeroidů v těhotenství;
- dědičná nedostatečnost žilních stěn;
- nedostatek pohybu a sedavý styl života;
- nesprávná výživa – vysoký příjem tuků a rafinovaných potravin a malým příjmem vlákniny, který je bohužel velmi typický pro náš kraj.
Léčba vnějších hemeroidů
Při bolestech je rychlou úlevou ledování. To ale hemeroidy nevyléčí. Společně s léčbou mastmi a bylinami, je zapotřebí se věnovat především úpravě stravy:

Léčba vnějších hemeroidů
- inspirujte se středomořskou kuchyní, kde převažuje lehká strava se spoustou zeleniny a netučným masem;
- na svačinu či snídani jezte denně jablka, hrušky, pomeranč či lesní ovoce nebo ovesné vločky;
- součástí každého hlavního chodu by měla být porce zeleniny podle vašeho výběru a chuti, nejlépe však pestrý výběr: brokolice, luštěniny, špenát, kukuřice a další;
- zároveň je potřeba pít hodně tekutin;
- proti trombotickým hemeroidům se nejlépe ubráníte pohybem a cvičením;
- další rady naleznete v článku o léčbě hemeroidů.
Proktologická poradna lékaře
Návštěva lékaře by neměla být odkládána, zejména kvůli správné diagnostice a také pokud obtíže přetrvávají a jsou spojeny se zácpou, průjmem či dalšími problémy trávicího ústrojí. V každém případě je třeba zajít do odborné proktologické poradny objeví-li se krvácení, které vždy může poukazovat na řadu jiných příčin, než jsou hemeroidy.