Operace hemeroidů, jaké jsou možnosti?

Hemeroidy nepředstavují zpravidla závažné onemocnění, přesto, pokud domácí přírodní léčba hemeroidů nepomáhá, je nezbytné překonat zábrany a stud a navštívit lékaře. Proč a ke kterému odborníkovi zajít? Jak probíhá chirurgické odstranění hemeroidů? Jak překonat stud z lékařského vyšetření hemeroidů?

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře bychom měli navštívit:

 • Při delším průjmu nebo zácpě;
 • Když domácí přírodní léčení ani po dvou či třech týdnech nepomáhá;
 • Pokud trpíme velkými bolestmi a obtížemi při stolici;
 • Pokud se objevilo krvácení;
 • Pokud trpíte hemeroidy v těhotenství, konzultujte svůj problém s gynekologem či gynekoložkou. Určitě vám poradí, neboť tímto problémem trpí velké procento těhotných žen.

Proč navštívit lékaře?

Existuje několik zásadních důvodů k návštěvě odborníka:

 • Stanovení správné diagnózy;
 • Doporučení vhodné léčby vnitřních i vnějších hemeroidů;
 • Vyloučení závažnějších onemocnění jako je rakovina konečníku;
 • Provedení chirurgického zákroku, pokud je to nezbytné.

Druhy operace hemoroidů

Hemeroidy operace

Hemeroidy operace

Když se u vás objeví příznaky hemeroidů, je nejlepší zajít přímo k odborníkovi do proktologické poradny. Ten vám po vyšetření nejlépe doporučí způsob domácí léčby anebo odstranění hemeroidů.

Způsobů odstranění hemeroidů je několik:

 • Fotokoagulace laserem, kdy laser zasáhne žilky, které odumřou. Zákrok není bolestivý, ale hodí se jen na menší počínající fázi.
 • Gumičkování neboli Barronova metoda, podvázání hemeroidů elastickou gumičkou (ligatura), která zaškrtí tkáň. Ta odumře a do 3-10 dnů odejde se stolicí. Zákrok se provádí ambulantně a pacient není nijak omezen ve své následné činnosti, kromě fyzicky náročné práce a cvičení.
 • Kryoterapie, neboli zmražení hemeroidu, který odumře. Nevýhodou této metody je delší doba hojení.
 • Klasická operace je krajním řešením, protože přináší řadu nevýhod. Především bolestivost a delší pracovní neschopnost.
 • Longova metoda, neboli operace dle longa, při které zákrok probíhá na necitlivé tkáni uvnitř konečníku za pomoci stapleru – speciálního skalpelu-sešívačky. Doba následné pracovní neschopnosti je asi 1 týden.

Bohužel po podstoupení operace riziko návratu hemoroidů poměrně vysoké, proto operace nikdy není jediným řešením problémů, ale vždy by měla být doprovázena dodržováním zásad zdravého životního stylu, abychom předešli návratu hemeroidů.

Jak překonat stud z návštěvy lékaře?

Hemeroidy nejsou obvykle závažným problémem, ale můžou být vleklé a bolestivé. V této chvíli bychom moc rádi navštívili lékaře avšak, to v nás vyvolává velmi nepříjemné a vpravdě zahanbující pocity.
V tomto případě je nejlépe nedbat na emoce, začít uvažovat racionálně a zvážit všechna rizika, která by zanedbáním problému mohla nastat. Vždyť naše zdraví je to nejdůležitější, co máme a zanedbaný problém nás nakonec k lékaři stejně zavede, až bude bolest nesnesitelná. Navíc čím je problém zanedbanější, tím bolestivější bude vyšetření i léčba.

Naše rada zní: navštivte přímo proktologickou poradnu. Vyhnete se tak vyšetření u praktického lékaře, který vás nakonec pravděpodobně stejně k odborníkovi pošle. Návštěva u odborníka zaměřeného na problémy konečníků má tu výhodu, že pro něj je to zcela rutinní záležitost. Takových pacientů viděl za svůj život již stovky či tisíce a o jednoho více či méně pro něj nic neznamená. Pokud by sdílel vaše zahanbující pocity, pravděpodobně by raději zvolil jiný obor medicíny.

Add Comment