Hemeroidy v těhotenství

Hemeroidy jsou častým průvodním jevem těhotenství a jsou důsledkem zvýšeného tlaku a horšího prokrvování dolní části těla. Jedná se o velmi nepříjemný problém, a proto je nejlepší začít s prevencí co nejdříve během raného těhotenství. Jak předejdeme hemeroidům a jak probíhá jejich léčba v těhotenství?

Příčiny hemeroidů v těhotenství

 • Příčinou hemeroidů v těhotenství je zvětšující se plod v děloze, který vyvíjí tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Tím, že je tato žíla stlačená, zpomaluje se prokrvování a tělo otéká.
 • Z tohoto důvodu se hemoroidy objevují zpravidla až ve třetím trimestru a někdy také až při porodu.
 • Dobrou zprávou je, že pokud jste před těhotenstvím nikdy tímto problémem netrpěla a nemáte k němu dědičné předpoklady, má tendenci po porodu sám vymizet.
 • Další příčinou jejich vzniku v těhotenství jsou také častější zácpy doprovázející tento stav. Zácpa úzce souvisí se vznikem hemeroidů kvůli tlaku, který je vyvíjen při vyprazdňování a také tuhé stolici nadměrně dráždící vnitřní sliznici.

Jak předejít hemoroidům v těhotenství?

Hemeroidy v těhotenství

Hemeroidy v těhotenství

 • Především se vyhněte zácpě. Zvyšte příjem vlákniny a konzultujte se svým lékařem či lékařkou rozpustnou vlákninu jako vhodný doplněk stravy.
 • Těhotné ženy pro prevenci či zmírnění potíží by si měly každé 4 až 5 hodin lehnout na 20 minut na levou stranu.
 • Nevysedávejte dlouho na toaletě a snažte se vyhnout přílišnému tlaku na svěrač.
 • Posilujte svaly pánevního dna pomocí vhodných cviků. Nechte si poradit těhotenské cviky od porodní asistentky nebo lékařky!
 • Při sedavém zaměstnání každou hodinu na pár minut vstaňte a projděte se.

Léčba hemeroidů v těhotenství

Léčba hemeroidů v těhotenství se v podstatě neliší od běžné léčby, pouze je třeba dbát zvýšené opatrnosti při nákupu léčiv a vše konzultovat s odborníkem.

Pokud u sebe rozpoznáte příznaky hemeroidů tak dříve, než sáhnete k chemickým přípravkům, vyzkoušejte přírodní léčbu, která nabízí množství bylin k zevnímu použití. Přírodní prostředky jako je vilín virginský či dubová kůra mají adstringentní účinky a přinášejí tak rychlou úlevu.

Pro lepší prokrvení postižené oblasti jsou vhodné střídavé teplé a studené sedací koupele, popřípadě při větší bolesti ledování oblasti.

Další rady jen opakují preventivní opatření:

 • Strava bohatá na vlákninu
 • Pravidelné cvičení či chůze (podle vašich možností). Jde o to posílit pánevní dno a také prokrvit organizmus.

Farmaceutika a Detralex v těhotenství

Co se týče medikamentů z lékárny jako jsou masti a čípky na hemeroidy, poraďte se s odborníkem a ujistěte se, že tyto mohou být užívány v každém stadiu těhotenství.

Léky jako je Detralex se předepisují jak na hemeroidy tak na křečové žíly. Zdroj http://www.farmaceutika.info/detralex#spc uvádí, že při užívání tohoto léku v těhotenství nebylo zjištěno negativní ovlivnění plodu, přičemž testy se prováděly na těhotných ženách ve všech fázích těhotenství.

Ovšem i zde platí! Pokud je možné se užívání jakýchkoliv léků během těhotenství vyhnout, či je nahradit přírodními prostředky, je to vždy ta lepší varianta! Detralex je každopádně na předpis a proto si rozhodně zajděte za svou gynekoložkou či praktickým lékařem! Navštívit můžete také přímo proktologickou poradnu a nechat si poradit od specialisty. Totéž platí i u vnitřního užívání přírodních léčiv a doplňků stravy!

Operace hemeroidů v těhotenství je samozřejmě mimo diskuzi. Hemeroidy mají navíc po porodu často tendenci samy zmizet a proto se tímto problémem příliš nenechte vystresovat.

Přejeme vám i miminku pevné zdraví!

Add Comment