Příznaky hemeroidů

Hemeroidy či hemoroidy zpravidla nepředstavují závažné onemocnění, ale dokáží nám velmi znepříjemnit každodenní život, obtěžovat nás bolestí a také nám nahnat strach z daleko závažnějšího problému. Některé příznaky se totiž shodují s jinými onemocněními. Jak tedy poznáme, že se jedná o hemeroidy? A jak se liší příznaky u vnějších a vnitřních hemoroidů?

Příznaky vnějších hemoroidů

Hemeroidy příznaky

Hemeroidy příznaky

  • Bolest je příznakem vnějších hemeroidů, které se vyskytují za linea pectinata. Pod touto linií směrem ven se nachází stejný druh nervů jako na pokožce a ty jsou schopny vnímat bolest;
  • Kolem řitního otvoru se objevují uzlíky, pokožka je nateklá a bolestivá. Zvláště bolestivé je, když se v těchto uzlících hromadí krevní sraženiny – trombóza;
  • U vnějších hemeroidů se může také objevit krev na toaletním papíru;

Příznaky vnitřních hemeroidů

  • Většinou se zde bolest neobjevuje, neboť sliznice nad linea pectinata je protkána druhem nervů, které se neprojevují bolestí, podobně jako ve střevě. Je cítit pouze tlak;
  • Bolest se může objevit, pokud vnitřní hemeroidy vyhřeznou ven, nebo pokud dojde k jejich zaškrcení a přestala do nich téci krev. Takovýto problém potřebuje ihned lékařské ošetření;
  • Nejčastějším příznakem je jasně červená krev na povrchu stolice, na toaletním papíru či v záchodové míse;
  • Dochází často ke svědění v důsledku produkce hlenu. Ten irituje pokožku, když se dostane směrem k řitnímu otvoru;
  • Ihned po stolici se může objevit potřeba opětovného vyprázdnění. Ta je tím větší, čím větší jsou vnitřní hemeroidy.
  • Vnitřní hemeroidy v prvním stadiu pouze krvácejí, ve druhém stadiu již vyhřeznou a zase se samy vrací zpět. Ve třetím stadiu vyhřeznou, ale samy se již nevracejí zpět. V posledním stadiu tyto hemeroidy tlačí sliznici rekta ven skrze řitní otvor a není proto radno tento problém zanedbat.

Hemeroidy nebo něco jiného?

Hemeroidy mohou mít podobné příznaky jako některé další obtíže konečníku či zažívacího traktu.

Jedním z nejčastějších problémů, který se může vyskytovat i společně s hemoroidy, je anální fisura. Je to úzká trhlina v oblasti konečníku, která může způsobit některé příznaky podobné hemeroidům jako je ostrá bolest při stolici a krev. Vyskytují se dokonce i u malých dětí.

Svědění v oblasti řitní může mít kromě hemeroidů mnoho dalších příčin: ostrá jídla, která dráždí pokožku, průjem, unikání malého množství stolice (inkontinence), kvasinkové infekce.

Krvácení při stolici je vždy symptom, který není radno zanedbat či diagnostikovat laicky neboť může být také symptomem závažnějších onemocnění, především rakoviny. Navštivte tedy odborníka, zvláště je-li vám 50 a více let!

Hemeroidy v těhotenství jsou také častým jevem jako důsledek zvýšeného tlaku na stěny konečníku.

Kdy zajít k lékaři?

Při jakýchkoliv pochybnostech o diagnostice problému je třeba překonat psychickou bariéru a navštívit odborníka v proktologické poradně. Zejména lidé nad 50 let a ti, kteří mají dědičné dispozice k rakovině střev či konečníku by měli navštívit lékaře neprodleně po objevení se příznaků.

Lidé mladšího věku bez dědičného zatížení rakovinou mohou zkusit domácí :léčbu hemeroidů: po 2 týdny. Pokud příznaky neustoupí, zajděte si k lékaři. Čím dříve problém vyřešíte, tím spíše se vyhnete stádiu, kdy už nebude moc možností kromě operace hemeroidů.

Pokud u vás přetrvávají pochybnosti v diagnostice, prohlédněte si hemeroidy foto a obrázky.

Add Comment