Léčba hemeroidů přírodní cestou doma

Hemoroidy či hemeroidy nepředstavují zpravidla závažné onemocnění, i když jsou spojeny se značnými nepříjemnostmi. Jejich lehčí formy můžeme léčit doma, ale v případě vážnějších či déle trvajících problémů je třeba vyhledat pomoc lékaře a v krajním případě podstoupit jejich chirurgické odstranění. Jaké jsou dostupné způsoby léčby doma?

Léčba vnitřních i vnějších hemeroidů

Hemeroidy vláknina

Hemeroidy vláknina

Prvním opatřením, které je třeba učinit, když rozpoznáme příznaky hemeroidů, je úprava jídelníčku.

Především je potřeba:

 • Zvýšit přísun rozpustné vlákniny (jablka, hrušky, mladý ječmen…);
 • Zvýšit přísun nerozpustné vlákniny (kořenová zelenina, brokolice, jahody, maliny, čočka, kukuřice…);
 • Dopřát si potraviny s obsahem flavonových barviv (tato barviva posilují cévní stěnu a zvyšují jejich pružnost). Jsou obsaženy v bobulovém ovoci jako jsou třešně, brusinky či v pohance;
 • Pít alespoň 2 litry vody denně;
 • Vyhýbat se pálivým a kořeněným jídlům, která způsobují bolest při stolici.

Pozitivní působení vlákniny

Mnohá svědectví hovoří o pozitivním účinku dlouhodobého používání rozpustné vlákniny, která zabraňuje zácpě a usnadňuje pohyb střev. Velmi tak usnadní vyprazdňování a minimalizuje tak dráždění hemeroidů a jejich následné zmenšení či vymizení.

V prodejnách zdravé výživy ji najdeme jako produkty Psyllium či Lepicol, které je třeba užívat po dobu alespoň 5 týdnů a zapíjet velkým množstvím vody.

Bylinky na hemoroidy

Bylinky na hemeroidy

Bylinky na hemeroidy

Je mnoho různých přírodních produktů od mastí a olejů po čaje a odvary, které pozitivně působí přii podpoře léčby hemeroidů. Tyto byliny mají zpravidla adstringentní čili stahující účinky.

Doporučuje se zevní užívání vilínu virginského, který je bohatý na třísloviny. Je k dostání v podobě mastí, či sušených listů a kůry. Z nich si doma připravte odvar, nalijete ho do nádoby, a do té se posaďte.

Vilín způsobuje stáhnutí cév, působí proti otokům a zastavuje krvácení. Podobné účinky má i dubová kůra.

Léčbu vnitřních i vnějších hemeroidů (obrázky jsou k dispozici na hemeroidy foto) můžete také podpořit vnitřním užitím bylinných čajů “Na hemeroidy”, které se prodávají jako již namíchané směsi.

Fyzická aktivita

Cvičení je důležité a doporučuje se jako podpora léčby hemoroidů:

 • Denně si dopřejte pravidelné chvíle odpočinku vleže, nejlépe s nohami opřenými výše než je hlava nebo provádějte cvik “svíčka“;
 • Cvičte alespoň 20 min denně podle možností cviky na rozproudění krevního oběhu, stačí i rychlá chůze;
 • Zvláště prospěšné jsou cviky na zpevnění pánevního dna: Lehněte si na záda, pokrčte nohy a zvedejte pánev a zatínejte hýždě, takto cvičte minimálně 5 minut 2x denně.
 • Nevysedávejte dlouho na toaletě. Problémy se zácpou vyřešte užíváním vlákniny a dostatečnou hydratací organizmu.

Přírodní léčba hemoroidů

Existuje mnoho odvětví přírodní medicíny. Žádné z nich nepomůže všem bez rozdílu, proto je třeba vyzkoušet, které z nich je vhodné a blízké právě vám:

 • Aromaterapie nám radí do koupele přidat šest kapek citrónového, levandulového, rozmarýnového, cypřišového nebo jalovcového oleje. Tři poslední oleje nepoužívejte, pokud trpíte hemeroidy v těhotenství.
 • Pokud je vznik hemeroidů spojen se zácpou, zkuste zjistit příčinu i v duševní oblasti, začít s relaxací, cvičením jógy apod.
 • Můžete navštívit také homeopata a nechat si poradit vhodná homeopatika.

Další účinné rady na hemeroidy

Hemeroidy rady

Hemeroidy rady

Několik dalších účinných rad, které napomůžou zmírnění bolestí a svědění:

 • Ideální je umýt se po každém vykonání potřeby. Nejlépe ve sprše, ale je možné použít i vlhčené ubrousky namísto suchého papíru – měly by být bez parfému a alkoholu.
 • Nezadržujte potřebu vyprázdnění. I přesto že se vám mnohdy nechce jít na veřejné toalety či podobná nám nepohodlná místa, je dobré se vyprázdnit, jakmile pocítíme první potřebu. Jinak stolice zatuhne a více dráždí hemeroidy.
 • Pro zmírnění svědění používejte neparfémované mýdlo a oplachujte postižené místo studenou vodou.
 • Pomohou také střídavé studené a horké sedací koupele pro zlepšení krevního oběhu. Dělají se tak, že do jedné velké nádoby dáte horkou a do druhé studenou vodu. Do jedné z nádob si sednete a do druhé položíte nohy. Střídavě si přesedáváte asi po 3 minutách a 2x až 3x vše opakujete.
 • Při silných bolestech konečník ledujte či sprchujte studenou vodou.

Mast na hemeroidy

V lékárně nalezneme velký výběr mastí produktů na zmírnění příznaků hemeroidů vnitřních i vnějších. Tyto produkty mají protizánětlivé, znecitlivující, zklidňující a stahující účinky.

Kromě mastí jsou k dispozici také čípky nebo kapsle (jedním z nejužívanějších je Detralex, který je na recept).

Kdy navštívit lékaře?

Pokud žádný z uvedených prostředků nezabere během dvou či tří týdnů, měli byste naštívit odborníka v proktologické poradně.

nemusíte se bát, že by vám odborník hned zpočátku doporučil operaci hemeroidů. Ta je doporučována jen jako poslední řešení, když jiná léčba nezabírá.

4 Comments

 1. cesnek

Add Comment